Богиня Дурга

Дурга, важкодоступна або непереможна, одна з найпопулярніших богинь в індуїзмі.

За однією з версій виступає як дружина Шиви в одній з її грізних іпостасей. Згідно з деякими уявленням є об’єднанням божественної сили, щоб встановити рівновагу і гармонію, спокій і благополуччя. Її вважають Шакті – втіленням безликого абсолютного творчого жіночого начала, необхідного для досягнення матеріальних цілей в цьому світі і духовних – в іншому світі.

Зазвичай її зображують восьмирукою або десятирукою, а в образі Махадургі має двадцять рук. Вона може тримати тризуб, меч, змію, дзвін, барабан, щит, чашу, лук, колесо, раковину, булаву, стрілу або посудину з водою. Пальці іноді можуть бути сплетені в мудрах. Найчастіше вона сидить в одній з йогичних поз, Сукхасана, на троні з двох переплетених лотосів або верхи на леві або тигрі.

За переказами Дурга живе в горах Віндхем в оточенні восьми помічниць-йогинь.

Кожен з богів дарував Дурзі зброю: тризуб – Шива, диск – Вішну, цибулю – Ваю, ваджру – Індра і ін. Тому Дургу закликають як для захисту, так і для руйнування всього, що заважає подальшому розвитку. Мантри, присвячені богині Дурзі, не так знищують негативні сили в прямому сенсі, скільки перетворять, трансформують їх. Дурга приносить перемоги над перешкодами, болями і стражданнями. Магічна сила приписується кожній букві імені Дурги: Д – усуває демонів; У – знищує перешкоди; Р – відвертає хвороби; Г – позбавляє від гріхів; А – приносить безстрашність.

 

Дивись також