108

108 зустрічається безліч разів, і сама відома зустріч – це в східних мала.

Саме з такої кількості намистин складаються мала у практикуючих Індуїзм, Буддизм, Джайнізм, Вайшнавізм, Скікхізм, Дзен, Синтоізм і безлічі інших східних вірувань. При цьому нерідко зустрічається 109 намистина, яка знаходиться за межами кола мала і означає стадію найвищого, невимовного осягнення в ході практики.

Кілька фактів:

При додаванні цифр 1 + 0 + 8 отримуємо 9 – яке символізує цілісність. Якщо помножити будь-яке число на 9, то сума цифр цього числа все одно буде дорівнювати 9.

108 пристрастей – засновані на тому, що у людини є п’ять видів відчуття через органи чуття та свідомість. Кожен з цих шляхів усвідомлення навколишнього світу включає в себе по три відчуття з чуттєвого досвіду – приємне, неприємне і нейтральне, (5+1)*3=18. Подвоїмо це число тим, що кожне з цих відчуттів або веде до блаженства, або, навпаки, відштовхує від нього, 18*2=36. Оскільки цей досвід існує в минулому, сьогоденні і майбутньому, 36*3=108 пристрастей.

Відповідно до буддійських вірувань, людину обтяжують 108 згубних пристрастей, що заважають просвітлінню, тому відповідна практика, виконана 108 раз звільняє від кожного з них.

У буддійських храмах 108 раз б’ють у дзвін, щоб подолати 108 пристрастей, що заважають людям досягти Просвітлення.

В Японії дзвін храму Зен дзвонить 108 разів, сповіщаючи про настання Нового Року.

У тілі людини налічують 108 больових точок.

У Хатха йозі виділяють 108 основних асан лікувальної йоги.

Дивись також